b.box bottle + dispenser {Review}

When it comes to babies and kids, convenience is absolutely necessary. When leaving the house with baby, the diaper bag needs packed with entirely way too much stuff to feed baby (bottles, formula, burp cloths), change baby (clothing, diapers, wipes), skin care (sunscreen, diaper cream, lotion) and the list goes on and on. My diaper bag is so heavy and bulky because it pretty much houses everything from my little one’s nursery except for her crib. The two things I can’t leave the house without are bottles and formula. I had the opportnity to try out and review the b.box bottle + dispenser which is ideal for parents on the go!

bbox_logo_with_bird_RGB

The b.box bottle + dispenser is a curved bottle with a formula dispenser attached to it. It is innovative for parents who formula feed! It’s also super easy to use and so convenient. Before leaving the house, add formula to the dispenser (the bottom has a cap that twists off, add formula and then put the cap back on) and attach to the bottle and add water. When baby is ready to eat, you twist the bottom of the dispenser and a piece twists through the bottom of the bottle and dispenses the formula. Just shake and feed! There is also a cap that can be put on the bottom of the bottle once the formula is dispensed or you can choose to use it as a conventional bottle. b-box-bottle-colorsb.box bottles are BPA, Phthalates and PVC free.

I packed it the other night when we went out to dinner to celebrate my mother-in-law’s birthday. My little one was a screaming mess for some reason (I think she’s teething) so I pulled the b.box bottle from my diaper bag, twisted the bottom to dispense the formula and started to shake it to mix it. Formula started leaking everywhere from the bottom! All over my baby’s face and my face. I made sure when I put the bottle together that all of the pieces were correctly placed and the dispenser was tight, so I’m not sure what the issue was. However, I used it three times since then and had ZERO leakage!

The bottle has so many pieces that have to be washed thoroughly after every feeding. So for me, the bottle + dispenser will only be used when leaving the house and just the bottle (without dispenser) will be used throughout the night or for a regular feeding during the day. It is a really awesome product, so innovative and really makes things easier when out and about with your little one. I give the b.box bottle + dispenser a 4 out of 5 stars, only because of the occasional leaking from the bottom and because of the amount of pieces and time it takes to wash the bottle + dispenser after every feeding (it is more time consuming compared to regular bottles).The price point is a little high at $20. I would like to see it a come down a bit. b.box has a ton of awesome producs for baby, be sure to check out all of their products here!

Advertisements

Product Review: Easie Eaters Fork and Spoon


C is a lefty. It’s very apparent, especially when he’s eating. He was having a rough time initially with hand to mouth coordination using a straight spoon and couldn’t grasp the “turn your wrist” concept. This resulted in more food messes along with him getting frustrated that he kept dropping his food.  I decided to look into left-handed utensils and found these.

Pros:

  • Thick, textured handle-wonderful for tiny hands
  • Lightweight
  • Dishwasher Safe
  • Bright color
  • Fork actually stabs into food (unlike most children’s plastic forks)
  • Angle is perfect.

Cons:

  • Spoon is shallow compared to the My Spoon Left Handed Spoon
  • Price ($6.25+$5.25 S&H) is a little steep, although this is sold as a set.

Overall I would give the Easie Eater Fork and Spoon a 4 out of 5 stars with my main concern being the depth of the spoon. Definitely worth the purchase as we have significantly less mess and less frustration during meal times.

-Kirstyn

Who Doesn’t Love Grocery Shopping?!

I never knew food was so expensive until I became the SAHM who takes care of all groceries. (I also never knew packing lunches was the most miserable “mom” task ever).

We have a family of 5. I shop only at  big name stores (Publix and Kroger) and we have a $500/month grocery budget. If we break that down, that is $100/person…it seems like a lot of money but to some it will seem impossible. However,  I stay at or under my given budget most of the time. Have there been months where I have spent $800 on food? Absolutely. But there has also been months where we’re barely touching $350. But trust me, if I can do it, you can do it.

The question is how?

  • Planning-both trips and meals

I typically spend Sunday’s planning my meals for the week (Yes, I grocery shop every week). While I’m planning my meals, I also write my grocery list. Going to the store without a list is asking for trouble. You’ll most likely wind up in the candy aisle trying to decide which chocolate wrapper will be quieter when you’re trying to sneak it from your children. But no really, a list is necessary. I don’t make a fancy list with aisle numbers on where everything is but I do try to keep it organized and grouped together by food group. Also, there is an amazing app Grocery IQ that allows you to input your grocery list either via typing, barcode scanning, or voice. The app also lets you put in the quantity you need, and the aisle category it in is. It also keeps a history of past items so if you’re like me and buy most of the same stuff every month, it saves you a little bit of time. Best perk of them all, it’s free!

Now back to the meal planning, I only plan dinners. Breakfasts are usually cereal or something quick and easy for the kids before school. Lunches are typical as well so it’s easy. A typical week in our house goes something along the lines of cook, cook, leftovers, cook, out to eat, cook, cook. I also plan quick, easy (healthy) meals that I know my kids will eat. Meatloaf, homemade pizza, tacos, quiche, spaghetti, chicken fajitas, sausage and rice, and chicken fried rice are just some of our daily meals.

  • Skip the prepackaged items

Just because it’s prepackaged doesn’t mean it’s the best way to go. Companies typically hike up their prices (and preservatives) for prepackaged food because it’s convenient. People pay for convenience. When you break it down, you can roughly get more than twice as much product for generally the same price and it’s typically healthier.

For example, you can buy a box of (4) Jimmy Dean breakfast sandwiches for $5.44  -or- you can buy (12) English muffins for $2.28, (12) eggs for $1.98, and (12) sausage patties for $3.96. So for $8.92, you can get 12 sandwiches (that freeze and defrost perfectly)

  • Stock up on non-perishables

Especially when they’re on sale! I have enough cans of green beans in my house to survive the end of the world…twice. Seriously, there is a lot. If something is on sale, and it won’t go bad, save yourself some money (and time) and buy it. I recently just purchased 5 containers of juice as they were on sale from $3.98 to $2.00. So not only did I save myself almost $10, I saved time on shopping trips because I have juice for at least 4 weeks. Most items that you keep in your pantry, won’t go bad for quite sometime as long as they’re closed and sealed properly.

  • Buy in Bulk when practical

We have a Sams Club Membership and it’s fantastic. I typically buy bulk items there. It is definitely worth the money we spend on the membership and keep an eye out because sometimes they do free memberships or passes.

Buying in bulk is initially more expensive. Calculating it out however is more cost effective and beneficial. We typically buy non-perishables or foods we go through quickly from Sams. Buying in bulk again helps save time and money.

Believe it or not, it is cheaper to buy (1) 3lb container or peanut butter than it would be to buy the equivalent in single jars.

  • Coupons

I was the crazy coupon lady for a little while. I was getting shampoo and conditioner for $.33, toilet paper for $.10 and free toothpaste. It was fantastic! I then realized that companies rarely put out coupons for everyday food items. They’re typically for paper goods. Sure, you can find some ones for food and absolutely use the ones you find. Because essentially, cents leads to dollars.

Saving $.35 on cottage cheese two times per month is a yearly savings of $8.40…that’s almost enough to make homemade breakfast sandwiches!

I know grocery shopping isn’t the most fun thing in the world, but it’s a necessity. With a few tips and tricks you can make it almost, almost pain free.

-Kirstyn

Fruit with a side of ketchup

As parents we always try to do what is best for our kiddos, especially when it comes to nutrition and eating. With C’s gluten intolerance it makes me slightly harder but we’ve figured it out…except when he wants to be picky.

Seriously. This kid will ask for crackers and only eat the cheese out of the center and then stack all of the slobbery crackers up and say “ew momma” but if you give him plain cheese he won’t eat it, but he will devour plain crackers…whatever, the crackers are the least of my worries, especially after last week.

No exaggeration…the kid would only eat:

  • Fruit snacks
  • Oatmeal
  • Hot dogs
  • Ham
  • Chicken nuggets
  • And fruit…but only if he had ketchup to dip it in. :gags:

I’m seriously trying to figure out how he survived on 6 items all week…and even more so, why I let him!

This goes back to the “pick your battles” scenario. Is it worth fighting over? Is it really that bad that he will only eat his pears if they’re dipped in ketchup? No. At least, no matter how disgusting or redundant the meal may be, at least he’s eating.

So let your kiddos eat their 6 special items all day every day, because trust me, it will change and soon they won’t like those either.