A Perfect Alternative to Plastic Tableware: Brinware

81-brinware-brand-2338-2338

When shopping for tableware for children, you’re bombarded with plastic everything. Plastic plates, plastic cups, plastic silverware. It’s all plastic. But you don’t know what’s in that plastic. Most of it is now BPA free, which I’m guessing makes it safer but you still can’t microwave it and I personally wouldn’t put hot food on a plastic plate in case it melts the plate or the plastic seeps into the food. We all know glass is safer. I wish I would haIMG_4496ve went the glass bottle route with my little ones, but the risk of breaking them and the cost really pushed me away. But glass tableware for little ones doesn’t really make a lot of sense, does it? Toddlers and glass do not mix. But Brinware changes that. I recently had the opportunity to review a few of their products and I am in love with them!

Brinware makes beautiful tempered glass plates ($19.99 for a set of 2, $11.99 for 1) that are super strong and durable. The plates come with a colorful food-grade silicone sleeve to protect the plate even more and prevent it from slipping. My toddler actually grabbed the plate (without the sleeve) and dropped it as I was washing dishes and it didn’t break! I was completely impressed. It’s a 7.5″ round plate that is dishwasher safe and microwavable, which is important to me. I get really frustrated when I can’t microwave my daughter’s food on her “pretty colored” plates as she calls them, so I have to transfer her food from a microwavable safe plate to her plastic plate (toddlers are picky). Brinware plates eliminate the need to do IMG_4494that since the plates can be microwaved. I also love the silicone sleeves, as they help protect my hands from hot plates, prevent slipping and keep the safe, not to mention all of the bright color choices! There fun designs on each plate and the sleeve really makes them pop!

I also received two food-grade silicone placemats ($16.99 for a set of 2) to try with the plates. We have a few different placemats, some are silicone, some are plastic, some are laminated mats that I found at the Dollar Store. None of them compare to these Brinware placemats. I know, I know. It’s just a placemat. But when it comes to messy kids (and my OCD), we use placemats at every meal and want them to make my life easier, not harder. These mats definitely do that! They’re 11” x 15” so they’re big enough for even the messiest of eaters. Each set comes with an alphabet mat and a number mat and come in the same colors as the plate sleeves (yay for matching!). My favorite thing aboIMG_4495ut these mats: they do not move! It’s like they suction to the table or something, they just stay put! I love that the mats roll up easily for storage and travel, are super easy to clean, and they don’t retain odors!

I give Brinware a 5 out of 5 stars. I am completely impressed with both the plates and placemats, I will definitely be getting more of both so we have enough to use when friends come over for playdates! I love that the plates are free of toxins and aren’t harmful. Brinware also has other great products, a catch all silicone bib ($14.99) available in four bold colors and a fun storage container ($14.99) Be sure to check their website out to see all of their awesome products! Many Brinware products are now available at Target! Get to shopping here!

Don’t forget to follow Brinware on Facebook, Instagram and Pinterest for sales and new products!

We also have a discount code to use at checkout! Save 20% with BRINWARE20.

– Casey

**BurritoBuzz received these products at low or no cost for the purpose of review or testing. No compensation for a positive review was provided. All product reviews are based 100% off of our personal experiences and we never guarantee a positive review.**

Advertisements

Product Review: NUK Gerber Graduates Rest Easy Spoons

imageOk you’re thinking, “This is a silly thing to have a review on. It’s a spoon” and you would be someone who has never had a bad baby spoon. Because they are out there. The ones that are way too heavy on the ends and you set them into a baby-sized food container and then *whoosh* food goes flying everywhere because the spoon fell over. As if dinner time with a baby isn’t messy enough!!

I’m seriously obsessed with these spoons. No need to do pros and cons because there are only pros. The most important thing to me was that they were evenly weighted so they don’t go flying out of the food container (are you getting the feeling that this has happened to me on several occasions? Oh, good because it has).

They are called “rest easy” because they have a genius little stand built in that allows you to set the spoon down in a hurry. So during the roughly 39 times your child will try to imagesmoosh the peaches in her hair and you have to throw down whatever is in your hand to catch her, the mouthpiece won’t touch the table. This is great for going out to restaurants and you don’t trust the tabletop to be the cleanest.

I also love the squared edge. This makes it easy to scrape the smooshed peaches off of little cheeks (or ears, or necks) more easily than with a rounded edge. They also have rubber detail on the handle making them great for gripping when baby starts to feed themselves.

The best part, they’re only $2.99 for a 5pk at Target!! You can also grab them at Babies R Us. On the NUK website you can snag a coupon making them even cheaper.

Seriously you need these spoons. Save yourself the sanity and put them on your grocery list right now. Add them to your friend’s baby shower gift for a cheap add-on she doesn’t even know she has to have.

-Chelsea

Who Doesn’t Love Grocery Shopping?!

I never knew food was so expensive until I became the SAHM who takes care of all groceries. (I also never knew packing lunches was the most miserable “mom” task ever).

We have a family of 5. I shop only at  big name stores (Publix and Kroger) and we have a $500/month grocery budget. If we break that down, that is $100/person…it seems like a lot of money but to some it will seem impossible. However,  I stay at or under my given budget most of the time. Have there been months where I have spent $800 on food? Absolutely. But there has also been months where we’re barely touching $350. But trust me, if I can do it, you can do it.

The question is how?

  • Planning-both trips and meals

I typically spend Sunday’s planning my meals for the week (Yes, I grocery shop every week). While I’m planning my meals, I also write my grocery list. Going to the store without a list is asking for trouble. You’ll most likely wind up in the candy aisle trying to decide which chocolate wrapper will be quieter when you’re trying to sneak it from your children. But no really, a list is necessary. I don’t make a fancy list with aisle numbers on where everything is but I do try to keep it organized and grouped together by food group. Also, there is an amazing app Grocery IQ that allows you to input your grocery list either via typing, barcode scanning, or voice. The app also lets you put in the quantity you need, and the aisle category it in is. It also keeps a history of past items so if you’re like me and buy most of the same stuff every month, it saves you a little bit of time. Best perk of them all, it’s free!

Now back to the meal planning, I only plan dinners. Breakfasts are usually cereal or something quick and easy for the kids before school. Lunches are typical as well so it’s easy. A typical week in our house goes something along the lines of cook, cook, leftovers, cook, out to eat, cook, cook. I also plan quick, easy (healthy) meals that I know my kids will eat. Meatloaf, homemade pizza, tacos, quiche, spaghetti, chicken fajitas, sausage and rice, and chicken fried rice are just some of our daily meals.

  • Skip the prepackaged items

Just because it’s prepackaged doesn’t mean it’s the best way to go. Companies typically hike up their prices (and preservatives) for prepackaged food because it’s convenient. People pay for convenience. When you break it down, you can roughly get more than twice as much product for generally the same price and it’s typically healthier.

For example, you can buy a box of (4) Jimmy Dean breakfast sandwiches for $5.44  -or- you can buy (12) English muffins for $2.28, (12) eggs for $1.98, and (12) sausage patties for $3.96. So for $8.92, you can get 12 sandwiches (that freeze and defrost perfectly)

  • Stock up on non-perishables

Especially when they’re on sale! I have enough cans of green beans in my house to survive the end of the world…twice. Seriously, there is a lot. If something is on sale, and it won’t go bad, save yourself some money (and time) and buy it. I recently just purchased 5 containers of juice as they were on sale from $3.98 to $2.00. So not only did I save myself almost $10, I saved time on shopping trips because I have juice for at least 4 weeks. Most items that you keep in your pantry, won’t go bad for quite sometime as long as they’re closed and sealed properly.

  • Buy in Bulk when practical

We have a Sams Club Membership and it’s fantastic. I typically buy bulk items there. It is definitely worth the money we spend on the membership and keep an eye out because sometimes they do free memberships or passes.

Buying in bulk is initially more expensive. Calculating it out however is more cost effective and beneficial. We typically buy non-perishables or foods we go through quickly from Sams. Buying in bulk again helps save time and money.

Believe it or not, it is cheaper to buy (1) 3lb container or peanut butter than it would be to buy the equivalent in single jars.

  • Coupons

I was the crazy coupon lady for a little while. I was getting shampoo and conditioner for $.33, toilet paper for $.10 and free toothpaste. It was fantastic! I then realized that companies rarely put out coupons for everyday food items. They’re typically for paper goods. Sure, you can find some ones for food and absolutely use the ones you find. Because essentially, cents leads to dollars.

Saving $.35 on cottage cheese two times per month is a yearly savings of $8.40…that’s almost enough to make homemade breakfast sandwiches!

I know grocery shopping isn’t the most fun thing in the world, but it’s a necessity. With a few tips and tricks you can make it almost, almost pain free.

-Kirstyn

Fruit with a side of ketchup

As parents we always try to do what is best for our kiddos, especially when it comes to nutrition and eating. With C’s gluten intolerance it makes me slightly harder but we’ve figured it out…except when he wants to be picky.

Seriously. This kid will ask for crackers and only eat the cheese out of the center and then stack all of the slobbery crackers up and say “ew momma” but if you give him plain cheese he won’t eat it, but he will devour plain crackers…whatever, the crackers are the least of my worries, especially after last week.

No exaggeration…the kid would only eat:

  • Fruit snacks
  • Oatmeal
  • Hot dogs
  • Ham
  • Chicken nuggets
  • And fruit…but only if he had ketchup to dip it in. :gags:

I’m seriously trying to figure out how he survived on 6 items all week…and even more so, why I let him!

This goes back to the “pick your battles” scenario. Is it worth fighting over? Is it really that bad that he will only eat his pears if they’re dipped in ketchup? No. At least, no matter how disgusting or redundant the meal may be, at least he’s eating.

So let your kiddos eat their 6 special items all day every day, because trust me, it will change and soon they won’t like those either.

Product Review: Tommee Tippee Sippy Cups

image

PROS: In the world of sippy cups, the only thing that matters is does it spill. This cup truly does not. Now I can’t guarantee you that your LO will not take a sip and bubble it all back out over the living room carpet. However, when she rolls it down the entire length of the hallway, it won’t leak.

The cup has a two part piece within the lid that prevents spilling. There is also a built in cover for the mouth piece that is right on the lid to further prevent spills. You can see it in the picture above. It also has textured, rubber sides to help those slippery baby fingers to grab on a little better.

image

CONS: This cup is a little on the heavy side. I tried to give it to my LO when she was around 6-7 months and it was little too heavy for her when it was filled with juice or water. Also, it is dishwasher safe but you need to make sure that the pieces in the lid stay put after washing. They click into place so it’s not hard to put back in if it comes loose.  Lastly, it is a little on the pricier side when compared to other cups. It will run you anywhere from $7.99-9.99.

Overall, when it comes to infant and toddler sippy cups, this one is higher quality. It’s a little costly, but worth the investment if you want to prevent leaks. A good find, great to add to the baby registry!

-Chelsea