A new way to grocery shop: Walmart Grocery Pickup

Wal-Mart-Grocery-Pickup-Parking-sign

Grocery shopping is the errand that all parents dread (I do at least). It never seems to go smoothly, there are always crying children (sometimes mine), and it’s just overall stressful. It’s like there are set scenarios that always play out: the toddler falls asleep one red light from the store parking lot, a diaper explodes in aisle 9, or there is a choir performance from the older kids full of repetition of “I’m bored”, “can I get this?”, “can I go to the toy section?” or “are we almost done?” It can never be a simple, quick trip to the grocery store. Until now.

I saw a posting about Walmart and their new online grocery pickup on Facebook and had no feelings toward it either way. I didn’t see myself grocery shopping online and then have someone else load my groceries into my car for me. I don’t even let the baggers at Publix or the Commissary take my bags to my car, so why would I let someone else do my grocery shopping, bag all of my stuff and bring it out and load them in my car? It seemed like the lazy easy way out. But then it clicked. It’s not lazy, it’s convenient. I work 40 hours a week, get off at 5:30pm and have a 40 minute drive home every single day during the week. If I stop to grab groceries on my way home, I typically don’t get home until almost 7:45 – 8:00pm on a good day.

They don’t offer online pick up at the store in my town yet, but they do in the town where I work and where my mother-in-law lives. We just so happened to be heading to her house on a Sunday and I happened to need groceries, so why not give it a try?

Let me start by saving you $10 off your first order. Use promo code RCMUR0YA (that’s a zero not an “o”) at checkout on your purchase of $50 or more and you will automatically save $10! 1

It was a rather simple process. I went to Walmart Grocery online, put in my zip code, signed into my walmart.com account and viola! It allowed me to choose my store, secure a time slot to pick up and then add items to my cart. You can search through the “store” by department,

2 or search for the items you know you need by name. I quickly added items to my cart (it shows the total in the corner and there is a $30 minimum) and when you’re ready to check out, you simply put in a credit or debit card number, check out and then you receive a detailed list of your order and pick-up instructions via email.

The instructions were quite simple. In short, “Go to the grocery pickup location. We will call you 15 minutes prior. Call us back 10 minutes prior to your arrival and again when you get here.” It even showed me a cute little map of the store and where the parking locations were in the parking lot which were marked as well.15469435 It was that simple.

So I called 10 minutes before and again when I got there. Not even 5 minutes later, two sweet young ladies brought me my groceries and I never even had to get my kids out of the vehicle. I received a “Welcome” bag containing some grocery and health care full size samples such as After-Sun Aloe wipes, Sea Salt Covered Raisins, Cucumber Ranch and some other goodies. They loaded the items into my car, I signed the delivery receipt and I was quickly on my way. I hesitantly added produce and eggs to my list and surprisingly had no issues. They showed me my eggs before placing them in my car and my bananas were handled with care and not bruised.

I did figure out that if the store is out of stock with the item you want, they will offer you a substitution at no extra cost, if available. I wanted a 1lb bag of Gala Apples, but since they were out of stock, they gave me a 3lb bag of Gala Apples for no additional cost. Also, if they don’t have the item or a substitution, they immediately issue you a refund for that item.

Overall, if I had to give a star rating, it would be a 5 out of 5. Quick, easy, convenient and so worth it. I would definitely recommend it to busy moms if it’s available at your local Walmart!

– Kirstyn

Advertisements

Who Doesn’t Love Grocery Shopping?!

I never knew food was so expensive until I became the SAHM who takes care of all groceries. (I also never knew packing lunches was the most miserable “mom” task ever).

We have a family of 5. I shop only at  big name stores (Publix and Kroger) and we have a $500/month grocery budget. If we break that down, that is $100/person…it seems like a lot of money but to some it will seem impossible. However,  I stay at or under my given budget most of the time. Have there been months where I have spent $800 on food? Absolutely. But there has also been months where we’re barely touching $350. But trust me, if I can do it, you can do it.

The question is how?

  • Planning-both trips and meals

I typically spend Sunday’s planning my meals for the week (Yes, I grocery shop every week). While I’m planning my meals, I also write my grocery list. Going to the store without a list is asking for trouble. You’ll most likely wind up in the candy aisle trying to decide which chocolate wrapper will be quieter when you’re trying to sneak it from your children. But no really, a list is necessary. I don’t make a fancy list with aisle numbers on where everything is but I do try to keep it organized and grouped together by food group. Also, there is an amazing app Grocery IQ that allows you to input your grocery list either via typing, barcode scanning, or voice. The app also lets you put in the quantity you need, and the aisle category it in is. It also keeps a history of past items so if you’re like me and buy most of the same stuff every month, it saves you a little bit of time. Best perk of them all, it’s free!

Now back to the meal planning, I only plan dinners. Breakfasts are usually cereal or something quick and easy for the kids before school. Lunches are typical as well so it’s easy. A typical week in our house goes something along the lines of cook, cook, leftovers, cook, out to eat, cook, cook. I also plan quick, easy (healthy) meals that I know my kids will eat. Meatloaf, homemade pizza, tacos, quiche, spaghetti, chicken fajitas, sausage and rice, and chicken fried rice are just some of our daily meals.

  • Skip the prepackaged items

Just because it’s prepackaged doesn’t mean it’s the best way to go. Companies typically hike up their prices (and preservatives) for prepackaged food because it’s convenient. People pay for convenience. When you break it down, you can roughly get more than twice as much product for generally the same price and it’s typically healthier.

For example, you can buy a box of (4) Jimmy Dean breakfast sandwiches for $5.44  -or- you can buy (12) English muffins for $2.28, (12) eggs for $1.98, and (12) sausage patties for $3.96. So for $8.92, you can get 12 sandwiches (that freeze and defrost perfectly)

  • Stock up on non-perishables

Especially when they’re on sale! I have enough cans of green beans in my house to survive the end of the world…twice. Seriously, there is a lot. If something is on sale, and it won’t go bad, save yourself some money (and time) and buy it. I recently just purchased 5 containers of juice as they were on sale from $3.98 to $2.00. So not only did I save myself almost $10, I saved time on shopping trips because I have juice for at least 4 weeks. Most items that you keep in your pantry, won’t go bad for quite sometime as long as they’re closed and sealed properly.

  • Buy in Bulk when practical

We have a Sams Club Membership and it’s fantastic. I typically buy bulk items there. It is definitely worth the money we spend on the membership and keep an eye out because sometimes they do free memberships or passes.

Buying in bulk is initially more expensive. Calculating it out however is more cost effective and beneficial. We typically buy non-perishables or foods we go through quickly from Sams. Buying in bulk again helps save time and money.

Believe it or not, it is cheaper to buy (1) 3lb container or peanut butter than it would be to buy the equivalent in single jars.

  • Coupons

I was the crazy coupon lady for a little while. I was getting shampoo and conditioner for $.33, toilet paper for $.10 and free toothpaste. It was fantastic! I then realized that companies rarely put out coupons for everyday food items. They’re typically for paper goods. Sure, you can find some ones for food and absolutely use the ones you find. Because essentially, cents leads to dollars.

Saving $.35 on cottage cheese two times per month is a yearly savings of $8.40…that’s almost enough to make homemade breakfast sandwiches!

I know grocery shopping isn’t the most fun thing in the world, but it’s a necessity. With a few tips and tricks you can make it almost, almost pain free.

-Kirstyn